Widząc to zdjęcie wieloryba, pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie wieloryba, pomyślałem sobie…

0 Comments

wieloryb
Wieloryb płetwal karłowaty / źródło: Wikimedia Commons

…że niektórzy nieco niegodziwie określają ryby głębinowe, ukwiały czy owady jako stworzenia rodem z innej planety. Jednakże jak dziwacznie by się nie prezentowali, są z tej samej ziemi co kret, gwiazdonos czy golec. Takie uwagi powinny więc dotyczyć albo wszystkich albo nikogo. Albo określimy jako z innej planety zarówno strzykwę, jak i mysz, albo uznamy je zbiorczo za typowe. Biorąc pod uwagę, że strzykwy „zasiedlają około 70% powierzchni Ziemi” pomysł nie głupi.

Ale co właściwie robią strzykwy pod zdjęciem wieloryba? Poza zwykłymi strzykwimi sprawami i pełnieniem roli ambasadorów nie odżegnywania się od żadnych gatunków, uświadamiają taką samą „obcość” wszystkich. Zakorzeniona w ziemskim pochodzeniu może przybierać przeróżne formy. W tym doborowym towarzystwie wieloryb staje się w pełni zasłużenie mityczną postacią (tak samo jak kruki, gawrony i wrony). A powyższa fotografia powinna zdobyć popularność taką samą jak ta, która rozsławiła i ożywiła (nie tylko w wyobraźni) Nessie z Loch Ness.

Co prawda zamiast rzekomego plezjozaura mamy tutaj ssaka. Tak bliskiego i tak innego jednocześnie. Jako ssak ma pępek czy współdzieli z nami jedno z najbardziej pierwotnych dla naszej gromady doświadczeń, jakim jest poród i karmienie mlekiem. Z drugiej strony zadziwia mnie fakt spędzania całego życia w wodzie. W przypadku ryb jakieś to wyrozumiale niepojęte, ale w przypadku tak bliskich krewniaków… Na dodatek wszystko jest u nich wyrażone w ogromnej skali. Rodzą się jako siedmiotonowe noworodki (w przypadku płetwali błękitnych), z każdym wdechem wciągają 5000 litrów powietrza i często umierają w ogromnym szaleństwie wielorybnictwa.

Na zdjęciu mogłaby więc widnieć szyja nieznanego zaura, ale prawda jest równie, jeśli nie bardziej fascynującą. Nie żeby plezjozaury były za mało intrygujące, ale nie ma ich w oceanach już od jakiegoś czasu, a wygląda na to, że wielorybów może też już niebawem zabraknąć. Zważywszy na ich efemeryczność pasjonatom kryptyd stwarzają okazję nie tylko czytania legend, ale również ich przeżywania.

Widząc to zdjęcie, pomyślałem sobie… to seria artykułów, w której dzielę się refleksjami wywołanymi różnym fotografiami, które w jakiś sposób mnie poruszyły. Są to czasami zdjęcia wielokrotnie już prezentowane a niekiedy mniej znane. Staram się przy tym pozostawać w obrębie tego, co może powiedzieć mi sam obraz, bez skupiania się na tym, w jakim kontekście został pierwotnie opublikowany, jak był odbierany przez innych oglądających itp.


Related Posts

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

…że zwierzęta te fascynują mnie głównie dlatego, iż mają wspólnego przodka z wielorybami (uściślając szczególnie bliskiego, bo w ogólnym ujęciu mają i ze mną, co w zasadzie jest równie fascynujące).

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

…że hasło „Człowiek to korona stworzenia” jak ta korona, zbyt długo obnoszone stało się wyświechtane.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *