Zachody Słońca na innych planetach

Zachody Słońca na innych planetach

0 Comments

Zachód Słońca to chyba jeden z najpopularniejszych motywów fotograficznych. Dla jednych ckliwy, zgrany banał a dla innych coś, co można bez końca kontemplować i rejestrować. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, zapraszam do obejrzenia działających na wyobraźnię zachodów Słońca… na innych planetach. W artykule znajdziesz także ciekawostkę na temat zachodu innego słońca – TRAPPIST-1.

Niebieski zachód Słońca na Marsie

Odkąd na Czerwonej Planecie zagościły lądowniki i łaziki mamy przyjemność podziwiać tamtejsze wschody i zachody Słońca. Są one jednak nieco inne niż te, które znamy z Ziemi. Poniekąd zachód Słońca na Marsie stanowi przeciwieństwo tego znanego z Błękitnej Planety. Podczas gdy ziemianin spoglądający wieczorem w niebo macierzystej planety może dostrzec różne warianty czerwieni, marsjanin dostrzeże niebieskie barwy. Wynika to z prostego faktu, iż niebo na Czerwonej Planecie jest czerwone, a na Ziemi niebieskie.

zachód słońca na marsie
Zachód Słońca nad Marsem zarejestrowany przez łazik Spirit dnia 19 maja 2005 roku. / Źródło NASA

W trakcie zachodu Słońca na Ziemi niebieskie fale pochłaniane są przez atmosferę, stąd do obserwatora dociera czerwona barwa. Na Marsie zaś dzieje się rzecz odwrotna. W efekcie powstaje osobliwe zjawisko zachodu Słońca. Jednocześnie różnicę stanowi wielkość Słońca – jego średnica kątowa wynosi 5/8 w porównaniu do tego, co można obserwować z Ziemi.

Romantyczny łazik marsjański

Chociaż marsjańskie wschody i zachody Słońca są osobliwym zjawiskiem, to nie da się pominąć także ich romantycznego charakteru. Dzięki łazikom udało się przenieść na grunt Czerwonej Planety refleksje nad cyklicznością życia i przemijaniem powiązane z obiegiem planet wokół macierzystej gwiazdy. Przywodzi to na myśl zadumę nad tym, nad iloma martwymi światami gwiazdy zachodzą i wschodzą tak, jakby robiły to dla nikogo. Rozważania te wzmagają zdjęcia wykonane przez łaziki, które ukazują na marsjańskim niebie Ziemię i Księżyc, stanowiące jedynie drobne punkty.

zachód słońca na marsie
Ziemia i Księżyc widziane z powierzchni Marsa sfotografowane przez łazik Curiosity dnia 31 stycznia 2014 roku. / Źródło: NASA

Zachody i wschody Słońca nad różnymi planetami

W ostatnim czasie NASA opublikowała symulację w postaci wideo autorstwa Geronimo Villanueva, która ukazuje, jak wyglądają wschody i zachody Słońca nad innymi ciałami niebieskimi krążącymi w naszym układzie. Co więcej materiały te prezentują także symulację tego zjawiska widzianą z perspektywy egzoplanety TRAPPIST-1e krążącej wokół czerwonego karła TRAPPIST-1. Poza tym wśród obrazów znajduje się Tytan, czyli jedynym księżycu (krążącym wokół Saturna), który posiada gazową atmosferę.

Zajrzyj także do innych artykułów poświęconych fotografiom wykonywanym w różnych częściach Układu Słonecznego (i nie tylko). Jeżeli chcesz obejrzeć więcej krajobrazów innych planet, to zobacz moją pracę zatytułowaną Katalog Światów.


Related Posts

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

…że hasło „Człowiek to korona stworzenia” jak ta korona, zbyt długo obnoszone stało się wyświechtane.

Widząc to zdjęcie kosmosu pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie kosmosu pomyślałem sobie…

..że na Ziemi komponowanie fotografii odbywa się najczęściej na bazie kilku podstawowych zasad.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *