Zachód Słońca to chyba jeden z najpopularniejszych motywów fotograficznych. Dla jednych ckliwy, zgrany banał a dla innych coś, co można bez końca kontemplować i rejestrować. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, zapraszam do obejrzenia działających na wyobraźnię zachodów Słońca… na innych planetach. W artykule znajdziesz także ciekawostkę na temat zachodu innego słońca – TRAPPIST-1.
Niebieski zachód Słońca na Marsie
Odkąd na Czerwonej Planecie zagościły lądowniki i łaziki mamy przyjemność podziwiać tamtejsze wschody i zachody Słońca. Są one jednak nieco inne niż te, które znamy z Ziemi. Poniekąd zachód Słońca na Marsie stanowi przeciwieństwo tego znanego z Błękitnej Planety. Podczas gdy ziemianin spoglądający wieczorem w niebo macierzystej planety może dostrzec różne warianty czerwieni, marsjanin dostrzeże niebieskie barwy. Wynika to z prostego faktu, iż niebo na Czerwonej Planecie jest czerwone, a na Ziemi niebieskie.

W trakcie zachodu Słońca na Ziemi niebieskie fale pochłaniane są przez atmosferę, stąd do obserwatora dociera czerwona barwa. Na Marsie zaś dzieje się rzecz odwrotna. W efekcie powstaje osobliwe zjawisko zachodu Słońca. Jednocześnie różnicę stanowi wielkość Słońca – jego średnica kątowa wynosi 5/8 w porównaniu do tego, co można obserwować z Ziemi.
Romantyczny łazik marsjański
Chociaż marsjańskie wschody i zachody Słońca są osobliwym zjawiskiem, to nie da się pominąć także ich romantycznego charakteru. Dzięki łazikom udało się przenieść na grunt Czerwonej Planety refleksje nad cyklicznością życia i przemijaniem powiązane z obiegiem planet wokół macierzystej gwiazdy. Przywodzi to na myśl zadumę nad tym, nad iloma martwymi światami gwiazdy zachodzą i wschodzą tak, jakby robiły to dla nikogo. Rozważania te wzmagają zdjęcia wykonane przez łaziki, które ukazują na marsjańskim niebie Ziemię i Księżyc, stanowiące jedynie drobne punkty.

Zachody i wschody Słońca nad różnymi planetami
W ostatnim czasie NASA opublikowała symulację w postaci wideo autorstwa Geronimo Villanueva, która ukazuje, jak wyglądają wschody i zachody Słońca nad innymi ciałami niebieskimi krążącymi w naszym układzie. Co więcej materiały te prezentują także symulację tego zjawiska widzianą z perspektywy egzoplanety TRAPPIST-1e krążącej wokół czerwonego karła TRAPPIST-1. Poza tym wśród obrazów znajduje się Tytan, czyli jedynym księżycu (krążącym wokół Saturna), który posiada gazową atmosferę.
Zajrzyj także do innych artykułów poświęconych fotografiom wykonywanym w różnych częściach Układu Słonecznego (i nie tylko). Jeżeli chcesz obejrzeć więcej krajobrazów innych planet, to zobacz moją pracę zatytułowaną Katalog Światów.