Historia zdjęcia: ostatni wilk tasmański na wolności

Historia zdjęcia: ostatni wilk tasmański na wolności

0 Comments

Wilk tasmański pojawił się już na łamach bloga 1LY wraz z omawianiem gatunków, które można zobaczyć obecnie tylko na zdjęciach (lub w postaci zbiorów w muzeach historii naturalnej). Tym razem postanowiłem skupić się na konkretnym zdjęciu – niepokojącym obrazie ukazującego uśmiechniętego myśliwego i upolowane zwierzę. Modelem jest Wilf Batty, który pozuje z ostatnim zabitym na wolności wilkiem tasmańskim w historii.

historia zdjęcia batty
Wilf Batty z ostatnim upolowanym, dziko żyjącym wilkoworem tasmańskim. / Źródło: Wikimedia commons

Fotografia powstała w maju 1930 roku w Mawbanna na Tasmanii. Wilf Batty zastrzelił wilka tasmańskiego, gdy znalazł go w swoim kurniku. Tym samym stał się odpowiedzialnym za zabicie ostatniego dziko żyjącego przedstawiciela tego wymarłego gatunku. Ten torbacz uważany był przez europejskich osadników za szkodnika, gdyż często polował na ich kury, które były dla niego łatwym celem. Rzecz jasna nie zważali na to, iż wcześniej zaczęto ograniczać rozmiary jego siedlisk.

Wracając jednak do samego Wilf Batty’ego okazuje się, iż zabity przez niego wilk tasmański był jednocześnie pierwszym i ostatnim, którego w życiu widział. Gdy wilkowór został nakryty przez mężczyznę w kurniku, początkowo udało mu się uciec i przeskoczyć ogrodzenie farmy. Nie wystarczyło to jednak Batty’emu, który chwycił za dubeltówkę i oddał jeden, celny i śmiertelny strzał. Zabójca ostatniego dziko żyjącego wilkowora tasmańskiego – podobnie jak większość osadników – nie wierzył, iż wpływ na wymarcie tego gatunku ma polowanie, lecz uważał, że gatunek ten ginął wskutek zarażenia się chorobami od przywiezionych przez osadników psów.

Być może to jeszcze nie koniec tej historii…

Wilf Batty cieszył się z faktu, iż zapisał się w historii (zapisał niechlubnie, aczkolwiek on sam nie dostrzegał w swoim działaniu niczego nieodpowiedniego). Często jednak pojawiają się doniesienia, iż w tasmańskim buszu mogła przetrwać mała populacja wilkowora. Brak jednak niepowtarzalnych dowodów, a biorąc pod uwagę, iż w Australii i Tasmanii gatunek ten jest owiany legendą podobną do potwora z Loch Ness, to tym bardziej możliwe są konfabulacje i należy być ostrożnym przy ogłaszaniu sensacyjnych wiadomości. Niemniej Wilf Batty może zostać jeszcze w przyszłości wyproszony ze swojego miejsca w historii…

historia zdjęcia wilk
A tak prezentowały się żywe okazy. / Źródło: Wikimedia commons

Źródło: Tasmanian Tiger, Wilf Batty Interview, http://www.tasmanian-tiger.info/2013/09/wilf-batty-interview.html
(dostęp: 21.05.2020)


Related Posts

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

…że zwierzęta te fascynują mnie głównie dlatego, iż mają wspólnego przodka z wielorybami (uściślając szczególnie bliskiego, bo w ogólnym ujęciu mają i ze mną, co w zasadzie jest równie fascynujące).

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

…że hasło „Człowiek to korona stworzenia” jak ta korona, zbyt długo obnoszone stało się wyświechtane.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *