Kolejne 4 wymarłe gatunki zwierząt, które zachowały się już tylko na zdjęciach

Kolejne 4 wymarłe gatunki zwierząt, które zachowały się już tylko na zdjęciach

0 Comments

W pierwszej części serii artykułów, w której opisuję wymarłe gatunki zwierząt, których wizerunki zachowały się na nielicznych zdjęciach opisywałem wilka workowatego, tarpana, zebrę kwagga i gołębia wędrownego. Tym razem kolej na inne 4 zwierzęta, których zniknięcie dowodzi negatywnego wpływu cywilizacji ludzkiej na naturę i jej odpowiedzialności za szóste masowe wymieranie.

1. Kułan syryjski

W większości wypadków wymarłe gatunki zwierząt widoczne na zdjęciach przedstawiają osobniki zamieszkujące zoo. Nie inaczej jest w przypadku kułana syryjskiego. Ten gatunek dziko żyjącego osła zniknął z powierzchni naszej planety około 1927 roku. Przyjmuje się, że w tym roku zmarł nie tylko ostatni trzymany w niewoli osobnik – w Zoo Vienna w Wiedniu – lecz także w tym samym okresie doszło do wymarcia dziko żyjących okazów.

Kułan syryjski sfotografowany w londyńskim zoo w 1872 roku.

2. Mniszka karaibska

Gatunek ten był obserwowany jeszcze do 1952 roku, ale poniższa fotografia została wykonana w 1910 roku w nowojorskim oceanarium. Występowała u wybrzeży Ameryki Środkowej, a po raz pierwszy została opisana przez Krzysztofa Kolumba. Co pewien czas pojawiają się współczesne doniesienia o obserwacjach mniszki karaibskiej, jednakże żadne z nich nie zostało dostatecznie udowodnione.

wymarłe gatunki
Mniszka karabinka sfotografowana w nowojorskim oceanarium w 1910 roku.

3. Świergotka rajska

Niegdyś ludzie traktowali przyrodę jako coś stałego, na co działalność człowieka nie jest w stanie wpłynąć. Takie poglądy doprowadziły do wyginięcia nawet tak licznych gatunków jak gołąb wędrowny. W kontekście takiego myślenia o przyrodzie jeszcze bardziej wybrzmiewa jej kruchość ze zdjęć wymarłych gatunków, gdy uzmysłowi się, jak nieodwracalnie utracony fragment świata przedstawiają. 

Świergotka rajska uwieczniona przy wejściu do gniazda w 1922 roku.

Fotografia świergotki rajskiej ukazuje ją podczas całkiem zwyczajnej aktywności przy wejściu do gniazda. To ciekawy kontrast dla wcześniej prezentowanych przeze mnie zdjęć zwierząt uwiecznianych w zoo. Poniższe zdjęcie prezentuje tego ptaka w Burnett River w Queenslandzie sfotografowanego w 1922 roku.

4. Sowica białolica

Los endemitów odległych wysp był zazwyczaj przesądzony w konfrontacji z osadnictwem europejskim. Nie inaczej było w przypadku sowicy białolicej, która zamieszkiwała Nową Zelandię do 1914 roku. Do naszych czasów zachowało się niewiele fotografii tego gatunku. Poniższe zdjęcie zostało wykonane pomiędzy 1889 a 1910 roku i przedstawia okaz trzymany w niewoli. 

wymarłe gatunki
Sowica białolica uwieczniona w 1892 roku.

Obecnie każdego roku odnotowuje się wymieranie tysięcy gatunków. Chociaż współcześnie wiele z nich zachowuje się na zdjęciach i fotografia może być sprzymierzeńcem, który pozwoli poszerzać wiedzę na temat zagrożeń wywoływanych przez człowieka, ale także sprawiać wrażenie łatwości zachowania obrazów natury. Często jednak okazuje się, że na jakiekolwiek działania jest już za późno. 


Related Posts

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

…że zwierzęta te fascynują mnie głównie dlatego, iż mają wspólnego przodka z wielorybami (uściślając szczególnie bliskiego, bo w ogólnym ujęciu mają i ze mną, co w zasadzie jest równie fascynujące).

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

…że hasło „Człowiek to korona stworzenia” jak ta korona, zbyt długo obnoszone stało się wyświechtane.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *