4 wymarłe gatunki zwierząt, które można oglądać już tylko na zdjęciach

4 wymarłe gatunki zwierząt, które można oglądać już tylko na zdjęciach

0 Comments

Obecnie jesteśmy świadkami szóstego masowego wymierania gatunków, którego przyczyną jest działalność człowieka. Liczba gatunków znikających z powierzchni Ziemi liczona jest w tysiącach. Poniższe fotografie unaoczniają ile pięknych i fascynujących istot zakończyło swoją historię tylko od około 180 lat, tj. od momentu wynalezienia fotografii. Warto pamiętać, że wraz z każdym wymarłym gatunkiem znika potencjalnie cała gałąź zwierząt, które mogłyby z nich wyewoluować. Zobacz więc 4 wymarłe gatunki zwierząt, które można oglądać już tylko na zdjęciach.

1. Wilk workowaty

Wilk workowaty (zwany inaczej wilkoworem tasmańskim lub wilkiem tasmańskim) stanowi jeden z symboli wymarłych gatunków. Był największym drapieżnikiem wśród torbaczy, co też niestety przyczyniło się do jego zagłady, gdyż został wytępiony przez osadników z powodu atakowania stad owiec. Za gatunek wymarły został uznany oficjalnie w 1986 roku, lecz ostatni znany osobnik zmarł w 1936 roku w Australii.

Wilki tasmańskie żyjące w waszyngtońskim zoo sfotografowane w 1904 roku. Więcej zdjęć tego zwierzęcia można znaleźć tutaj.

Co jakiś czas pojawiają się doniesienia o jego rzekomych obserwacjach, lecz żadna z nich nie została potwierdzona niezbitymi dowodami (choć w sieci znajdują się interesujące filmy, które prezentuję poniżej). Poza wypchanymi okazami po wilku tasmańskim pozostał bezcenny zapis na fotografiach i filmach.

2. Zebra kwagga

Oglądanie wilka tasmańskiego na zdjęciach robi na mnie ogromne wrażenie, gdyż jest on szczególnie charakterystycznym zwierzęciem (choć kojarzy mi się z fossą). Niemniej na uwagę zasługują także wymarłe podgatunki, takie jak np. zebra kwagga. Wyróżniała się ona odmiennym od zebry stepowej umaszczeniem, obejmującym czarno-białe pasy na głowie i przedniej części tułowia. Reszta ciała była umaszczona jednolicie jak u koni.

Zebra kwagga żyjąca w londyńskim zoo sfotografowana w 1870 roku.

Zebra kwagga nie ma tak bogatego zapisu fotograficznego jak wilk workowaty. Do czasów obecnych zachowało się jedynie 5 znanych zdjęć żywego osobnika – klaczy zamieszkującej zoo w Londynie. Jej fotografie pochodzą z lat 1863-1870, a sam gatunek wymarł w 1883 roku wraz z okazem mieszkającym w zoo w Amsterdamie (w naturze zebra kwagga wyginęła w 1878 roku).

3. Tarpan

Innym wymarłym koniowatym, którego można podziwiać tylko na zdjęciu (istnieje tylko jego jedna zachowana fotografia) jest tarpan. Ten dziko żyjący gatunek uważany jest za jednego z przodków konia domowego. Na zdjęciu można podziwiać osobnika uwiecznionego w moskiewskim zoo pod koniec XIX wieku.

Jedyne znane zdjęcie żywego okazu tarpana. Zdjęcie zostało wykonane w moskiewskim zoo pod koniec XIX wieku.

Fotografia przedstawia najprawdopodobniej „nieczystego” gatunkowo tarpana. Ten koniowaty był udamawiany i mieszał się z lokalnymi populacjami konia domowego lub zdziczałych koni, co doprowadziło do hybrydyzacji. Ostatnie dziko żyjące tarpany wymarły prawdopodobnie na początku lat 80. XIX wieku.

4. Gołąb wędrowny

Gołąb wędrowny to kolejny gatunek, który jest wielokrotnie przytaczany podczas omawiania szóstego masowego wymierania. Wszystko za sprawą niegdyś jego ogromnej liczebności w Ameryce Północnej, która była początkowo określana na 3 do 5 miliardów osobników. Zachowały się zapisy mówiące, że tworzyły tak ogromne stada, że potrafiły przesłonić całe niebo.

Samica gołębia wędrownego sfotografowana w 1899 roku.

W krótkim czasie osadnicy europejscy, którzy przybyli do Ameryki Północnej przyczynili się do jego całkowitego wytępienia (prawdopodobnie ostatni dziki osobnik został zastrzelony w 1900 roku w Ohio). Zatrważające jest to jak ludzkość była w stanie przyczynić się do wymarcia tak ogromnej populacji ptaków.

Niestety to wierzchołek góry lodowej obejmującej zachowane tego typu fotografie. Nawet obecnie powstają zdjęcia, które przedstawiają wymarłe gatunki zwierząt – przykładem jest wielokrotnie nagradzany fotoreportaż o ostatnim samcu nosorożca północnego. W kolejnych artykułach postaram się przybliżyć inne zwierzęta, które zachowały się na fotografiach, a które niestety nie możemy już podziwiać w naturze czy chociażby w ogrodach zoologicznych.


Related Posts

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

…że zwierzęta te fascynują mnie głównie dlatego, iż mają wspólnego przodka z wielorybami (uściślając szczególnie bliskiego, bo w ogólnym ujęciu mają i ze mną, co w zasadzie jest równie fascynujące).

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

…że hasło „Człowiek to korona stworzenia” jak ta korona, zbyt długo obnoszone stało się wyświechtane.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *