Głębokie Pola Hubble’a – najważniejsze zdjęcia kosmiczne w historii

Głębokie Pola Hubble’a – najważniejsze zdjęcia kosmiczne w historii

0 Comments

Gdy na początku XX wieku Edwin Hubble (1880-1953) wspierał się w swoich badaniach zdjęciami Andromedy, dokonując przełomu w odkrywaniu wszechświata. Nie przewidywał jednak, że pod koniec stulecia, dokładnie 24 kwietnia 199 roku, na orbicie znajdziesz się niezwykle precyzyjny teleskop nazwany jego imieniem Instrument ten podobnie jak jego patron, umożliwił rewolucję w zakresie postrzegania kosmosu. Kluczowa rzecz jasna była ponownie fotografia. Zobacz Głębokie Pole Hubble’a.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a – oko na wszechświat

Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) jest efektem współpracy ESA i NASA. Pozwala na wykonywanie wyjątkowo precyzyjnych zdjęć odległych obiektów kosmicznych takich jak ciała karłowate i planety w Układzie Słonecznym, komety, mgławice, galaktyki, supernowe czy gromady. Aparatura ta przyczyniła się do wielu odkryć, m.in. do tego, że tempo rozszerzania się wszechświata rośnie. Ponadto HST umożliwił obserwacje soczewkowania grawitacyjnego, narodzin gwiazd i dysków planetarnych oraz stwierdzenie, że w centrach galaktyk znajdują się masywne czarne dziury. 

Kosmiczny Teleskop Hubble’a / fot. NASA

Głębokie pole Hubble’a 

HST dostarczył także jedne z najważniejszych dla postrzegania wszechświata obrazów – serię tzw. pól Hubble’a. Pierwsze z nich stanowi połączenie 342 ekspozycji wykonanych w dniach 18-21 grudnia 1995 roku. Zwierciadło teleskopu zostało skierowane w kierunku bardzom małego, pozornie pustego obszaru nieba w gwiazdozbiorze Niedźwiedzicy. W miejscu tym znajduje się tylko kilka gwiazd Drogi Mlecznej, tak więc niemal 3000 obiektów widocznych na fotografii to galaktyki.

Głębokie Pole Hubble’a (zobacz w powiększeniu) / fot. NASA

Następnie na przełomie września i października 1998 roku powstało zdjęcie Południowe Głębokie Pole Hubble’a, które ukazało kolejną mnogość galaktyk. Obserwacja ta potwierdziła słuszność zasady kosmologicznej, która postuluje izotropowość i jednorodność wszechświata w dużej skali. Oznacza to, że Ziemia nie jest niczym wyróżnionym miejscem w kosmosie. 

Południowe Głębokie Pole Hubble’a (zobacz w powiększeniu) / fot. NASA

HST kontynuował serię fotografii ukazujących najdalsze zakątki wszechświata. Skutkiem tego został zrealizowany obraz Ultra Głębokie Pole Hubble’a, który powstał między 23 września 2003 a 16 stycznia 2004 roku. Ukazał on ponad 10 000 galaktyk. Ekstremalnie Głębokie Pole Hubble’a jest wycinkiem z obszaru ukazanego poprzez ww. Fotografię i pokazuje 5500 galaktyk. Zawiera także najodleglejsze obiekty kiedykolwiek sfotografowane w świetle widzialnym – oddalone od Ziemi o 13,2 mld lat świetlnych. 

głębokie pole hubble'a 1
Ultra Głębokie Pole Hubble’a (zobacz w powiększeniu) / fot. NASA
głębokie pole hubble'a 1
Ekstremalnie Głębokie Pole Hubble’a (zobacz w powiększeniu) / fot. NASA

Hubble otworzył przed nami wszechświat

Powyższe obrazy nie tylko pozwalają na zrewidowanie pozycji człowieka we wszechświecie, ale również dostarczają cennych danych na temat początków kosmosu. Ukazują jego obraz z przed ponad 13 mld lat. Obrazy te zdecydowanie przekraczają wyobrażenia nawet tak światłego umysłu jak Edwin Hubble. Gdy wykonywał swoje zdjęcia Andromedy udowadniał, iż kosmos nie składa się wyłącznie z drogi mlecznej. Zdawał sobie sprawę, że jest nieprawdopodobnie większy, ale to że będzie możliwe to kiedyś zobaczyć – pozostawało wyłącznie w sferze marzeń. My możemy tak się rozmarzyć, zastanawiając się, na ile światów (ile z nich zamieszkałych) oglądamy na tych zdjęciach.

Artykuł zawiera fragmenty pochodzące z mojej pracy dyplomowej Znaczenie fotografii dla eksploracji kosmosu.


Related Posts

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie szympansa Hama pomyślałem sobie…

…że hasło „Człowiek to korona stworzenia” jak ta korona, zbyt długo obnoszone stało się wyświechtane.

Widząc to zdjęcie kosmosu pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie kosmosu pomyślałem sobie…

..że na Ziemi komponowanie fotografii odbywa się najczęściej na bazie kilku podstawowych zasad.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *