5 książek, które są aktualne w czasie pandemii

5 książek, które są aktualne w czasie pandemii

0 Comments

Akcja #zostanwdomu staje się coraz bardziej istotna. Przeglądając książki, które mam na swojej półce (wśród nich wciąż niestety są te nieprzeczytane), przypomniałem sobie o kilku ciekawych pozycjach, które stają się aktualne w czasie pandemii. Nie mają one bezpośredniego z nią związku, a wybór jest czysto subiektywny, jednakże będzie to okazja do podzielenia się własnymi inspiracjami.

1. Herbert George Wells – Wojna światów

Z perspektywy tego bloga i tematyki tego artykułu pozycja obowiązkowa, ale wcale nie o Marsjan tutaj chodzi. Jeżeli znasz tę pozycję w formie adaptacji kinowej czy poprzez popkulturę, to chciałbym Ci polecić sięgnięcie po nią głównie z powodu, w jaki poprowadzona jest w niej narracja. Otóż książka ma postać dziennika spisywanego przez narratora (jego imię pozostaje nieznane czytelnikowi), co potęguje niepokój i zwiększa realizm sytuacji. Poruszające dla mnie były nie momenty, w których bohater bezpośrednio widział obcych (czy ich pojazdy), ale gdy docierały do niego sprzeczne informacje. To ciekawa opozycja wobec spektakularnych scen rodem z Hollywood, z którymi najczęściej kojarzona jest powieść Wellsa.

Oczywiście nie przytaczam tej publikacji w celu dramatyzowania sytuacji, której wszyscy doświadczamy. Dla mnie Wojna Światów zwraca raczej uwagę, że na szczęście nie jest jeszcze z nami tak źle, a konieczność przymusowego pozostawania w domu nie jest w ogólnym rozrachunku przesadnie dotkliwa. Nie zdradzam jednak więcej, zachęcając do sięgnięcia po tę książkę nie w sensacyjnym, lecz psychologicznym i refleksyjnym tonie. 

2. Janusz Andrzej Zajdel – Wyjście z cienia

Kłopotliwe jest napisanie dlaczego polecam tę książkę… gdyż musiałbym zdradzić jej zakończenie. Jako że stanowi ono to, co tak naprawdę sprawia, że publikacja ta zapada w pamięć, a jednocześnie uchylenie rąbka tajemnicy zepsułoby czytanie całości, to po prostu zostawiam Cię z tą propozycją. Więcej na jej temat znajdziesz w sieci, ale powstrzymaj się przed czytaniem spoilerujących komentarzy. 

Jeżeli lekturę masz już za sobą, to nie zrozum mnie źle – nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych. Chodzi mi po prostu o pewną refleksję Janusza Zajdla, której obecna sytuacja zdaje się sprzyjać.

3. Bernd Heinrich – Umysł kruka. Badania i przygody w świecie wilczych ptaków

Piękna rzeźba widoczna na powyższym zdjęciu została wykonana przez Artura Kucharczaka. / fot. Paulina Konkiewicz

Krukowate to ptaki, które stanowią jeden z symboli zarazy i epidemii. Przyczyniły się do tego ich naturalne zachowania, za sprawą których żerowały na zwłokach czy krążyły nad ciałami poległych po to, aby zwrócić na nie uwagę innych drapieżników (te z kolei pomagały im w ich konsumpcji). Poza tym charakterystyczne stroje noszone przez średniowiecznych lekarzy walczących z epidemią dżumy przypominały ptasie dzioby (dla mnie w szczególności gawrony). 

Ptaki te jednak zupełnie niesłusznie cieszą się złą sławą, o czym można przekonać się czytając pełną pasji książkę Bernda Heinricha. Dla niektórych będzie czasami może aż nadto szczegółowa, ale z pewnością daje bardzo wnikliwy obraz w charakterystykę tych niewątpliwie fascynujących ptaków jakimi są kruki. Znajduje się tam też rozdział, który przywraca im dobre imię w odniesieniu do bycia symbolem plagi. To ważne, gdyż podobno już strach przed koronawirusem zaczął wpływać na zwiększona liczbę porzuconych zwierząt domowych. 

4. Yuval Noah Harari – 21 lekcji na XXI wiek

Tytuł książki tego autora brzmi nieco mentorsko, ale zupełnie nie ma z tym związku. Polecam ją w kontekście obecnej sytuacji, ze względu na fakt, że niebawem wszystko wróci do normy i będzie trzeba zmagać się z kolejnymi wyzwaniami. Część z nich będzie co prawda nowych, ale w wielu przypadkach będzie to powrót do nierozstrzygniętych kwestii jeszcze przed nastaniem pandemii. Książka ta wydawała mi się w dużej mierze dotyczyć problemów niedotykający mnie na codzień bezpośrednio*, ale obecna sytuacja mocno to przekonstruowała. Polecam także pozostałe książki tego autora – Od zwierząt do bogów i Homo Deus.

*Oczywiście zdaję sobie sprawę ze stojącego za tym dualizmu i faktu, że w ostatecznym rachunku i tak jesteśmy częścią jednego wielkiego organizmu. Niemniej odnoszę się tutaj do relacji jednostkowego doświadczenia i społecznego, który zresztą w ciekawy sposób ujmuje sam Yuval Noah Harari.

5. Adam Nicolson – Krzyk morskich ptaków

Ostatnia pozycja ma stanowić odskocznię od napiętej sytuacji – nie tylko dla entuzjastów przyrody. Wędrówka z morskimi ptakami i znakomitym przewodnikiem jakim jest Adam Nicolson pozwoli z pewnością zadbać nie tylko o higienę ciała, ale również ducha. O tym pierwszym przypomnieliśmy sobie w ostatnim czasie w spektakularny sposób, ale o zapominanie o tym drugi, może skończyć się również „widowiskowo”. 

To nie wszystkie książki – bonus: Esther Woolfson – Corvus. Życie wśród ptaków

Można rzec, że to pozycja bonusowa. Zdając sobie sprawę, że książka Bernda Heinricha może być wręcz zbyt drobiazgowa. Alternatywnie zachęcam więc do zapoznania się z powyższą publikacją. Esther Woolfson opisuje swoją relację z mieszkającymi pod jej dachem ptakami – a w szczególności z krukowatymi. Myślę, że to również dobry sposób na odczarowanie tych zaskakująco bystrych zwierząt. Osobiście to ona zachęciła mnie do zgłębienia tematu i sięgnięcia po Umysł kruka. 

A Ty po jakie książki sięgniesz w trakcie nadchodzących dni spędzonych w domu? 


Related Posts

Fotografia międzygwiezdna – artykuł w magazynie Post Medium

Fotografia międzygwiezdna – artykuł w magazynie Post Medium

W magazynie Post Medium pojawił się mój artykuł zatytułowany Fotografia międzygwiezdna, w którym opisuje role, jaką może odegrać fotografia w komunikacji z inteligentnymi istotami zamieszkujące inne planety. Punktem wyjścia tych rozważań są gramofonowe płyty przymocowane do sond Voyager (wystrzelone w przestrzeń kosmiczną w 1977 roku), które zawierają m.in. […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *