Rok świetlny – o czym jest ten blog?

Rok świetlny – o czym jest ten blog?

0 Comments

Kilka słów o autorze

Nazywam się Mikołaj Konkiewicz i zajmuję się fotografią, poezją i różnego rodzaju działaniami związanymi z mediami wizualnymi. Jestem absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Fotografia, który ukończyłem broniąc tytuł magistra. Zajmuję się fotografią artystyczną, fotoreportażem i pisaniem o fotografii. Więcej informacji na mój temat znajdziesz na mojej stronie internetowej. 1LY to mój autorski blog o fotografii, poezji i mediach wizualnych.

Rok świetlny – blog o fotografii i poezji z mojego punktu widzenia

Rok świetlny to blog, który poświęcony jest temu, co najbardziej interesuje mnie w fotografii (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Moja twórczość to wędrówka przez historię wszechświata aż do chwili obecnej. Wiąże się to z zainteresowaniem kosmologią, astronomią czy ewolucją organizmów żywych i poszukiwaniam obcych form życia. Te wątki przejawiają się w fotografii poprzez astrofotografię, znaczenie fotografii dla eksploracji kosmosu (co było tematem mojej pracy licencjackiej) czy możliwość wykorzystania fotografii w kontaktach z pozaziemskimi cywilizacjami (to motywy poruszane w mojej magisterskiej pracy dyplomowej). Ciekawym wątkiem jest fotografia zwierząt (z homo sapiens włącznie), która dotyczy jak narazie jedynej znanej próby badawczej związanej z życiem we wszechświecie.

Poza powyższą tematyką na blogu tym dzielę się także inspiracjami, kulisami i tym co miało wpływ na powstawanie moich prac. Odnosi się to zarówno do fotografii, jak i poezji.

3 główne kategorie artykułów pojawiających się na blogu:

Kosmos – znajdziesz tam artykuły o fotografii związane w ten czy w inny sposób z przestrzenią kosmiczną.

Kategoria Kosmos nie dotyczy typowej astrofotografii (choć i takiej będę poświęcać uwagę na blogu), ale szeroko pojętych zdjęć powiązanych z fotografowaniem bądź eksploracją przestrzeni kosmicznej. / Źródło: NASA

Kosmici – w tej kategorii znajdują się artykuły traktujące o zwierzętach i ich ewolucji. Wątki te jednak poruszam także w odniesieniu do tego, co interesuje mnie w twórczości i fotografii, a więc tego jakie znaczenie dla naszego postrzegania zwierząt mają zdjęcia czy możliwość wykorzystania fotografii do komunikowania się z obcymi formami życia. 

Kosmogram – tutaj znajdują się informacje związane z moją twórczością.

Blog o fotografii rok świetlny – skąd tytuł?

Tytuł bloga zaczerpnąłem z astronomii, gdzie rok świetlny oznacza jednostkę odległości (więcej na jej temat tutaj). Na blogu posługuję się też zapisem 1 LY (1 light year), który odnosi się do anglojęzycznego skrótu nazwy tej jednostki uznawanego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. 

Zapraszam również do śledzenia moich profili na Facebooku, Instagramie czy zapoznania się z moim portfolio.


Related Posts

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

Widząc to zdjęcie pyska hipopotama, pomyślałem sobie…

…że zwierzęta te fascynują mnie głównie dlatego, iż mają wspólnego przodka z wielorybami (uściślając szczególnie bliskiego, bo w ogólnym ujęciu mają i ze mną, co w zasadzie jest równie fascynujące).

Historia fotografii kosmicznej: Veni, vidi, photo

Historia fotografii kosmicznej: Veni, vidi, photo

Fotografia stanowi obecnie dowód rzeczowy podczas misji kosmicznych. Okazuje się, że fotografia w kosmicznym wyścigu musiała chwilę poczekać na swoją kolej.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *